سیستم پخش کننده خودرو

دفتر مهندسی پژوهش

سیستم پخش کننده خودرو اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دائم در حال رانندگی هستند، حتما از اهمیت وجود یک سیستم پخش کننده خودرو با کیفیت نیز با خبر بوده و می‌دانید که چه تاثیری در لذت بخش‌تر کردن یک سفر کوتاه یا حتی مدت زمانی که در ترافیک هستید، دارد. مهم نیست که در حال سفر بوده یا وقت خود را در ترافیک سرسام آور خیابان‌های می‌گذرانید، گوش دادن به موسیقی یا پادکست و حتی کتاب‌های گویا تحمل شرایط را برای شما راحت‌تر خواهد کرد. اما این که شما از چه سیستمی نیز استفاده می‌کنید اهمیت بسیار زیادی دارد. مزایای سیستم پخش کننده خودرو معمولا در انتخاب سیستم پخش کننده خودرو یا همان سیستم صوتی عوامل مختلفی را باید بررسی کنید. به این نکته دقت داشته باشید که صدای بلند سیستم عموما مربوط به توان خروجی آن بوده محدود است. هر چه سیستم شما در این زمینه قوی‌تر باشد یعنی راحت‌تر می‌تواند صدای موسیقی را به گوش شما رسانده و نویزهای خارجی مانند صدای اتوبان و سایر ماشین‌ها را حذف کند. کیفیت بهتر و بالاتر یکی دیگر از مزایای استفاده از سیستم صوتی مناسب است. سیستم‌های صوتی که مجهز به اکولایزر هستند بهترین کیفیت صدای ممکن را به شما هدیه می‌دهند. این مورد باعث می‌شود که ابعاد جدیدی از موسیقی را درک کنید که تجربه تازه‌ای برای شما خواهد بود. هر چه کیفیت سیستم شما بیشتر و بهتر باشد ظرافت و قدرت بیشتری در کاهش نویز و ارائه صدای با کیفیت و خالص خواهد داشت. سیستم‌های صوتی جدیدی که اخیرا وارد بازار شده‌اند ویژگی‌های بهتری نسبت به نسخه‌های قبلی خود دارند اما ممکن است گاهی نسخه‌های جدید دچار اشکالاتی باشند که کاربران استفاده از نسحه‌های قبلی را ترجیح دهند برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از توانایی پخش، پشتیبانی از فرمت‌های مختلف رسانه‌ای، قدرت خروجی بالاتر و ایستگاه‌های رسانه‌ای که سیستم صوتی از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. این که شما هزینه خوبی روی خرید یک سیستم صوتی برای اتومبیل خود صرف کنید، اصلا هدر دادن پول نیست. زیرا استفاده از سیستم صوتی با کیفیت راهی برای ارزش گذاشتن به گوش و ذهن شما خواهد بود. کافی است این شرایط را تصور کنید که در این روز پر ترافیک قصد دارید با تاکسی به محل کار خود بروید و کمی دیرتان شده است و راننده ضبط صوت خود را که اصلا کیفیت ندارد روشن کرده و با مقدار زیادی نویز سعی در گوش دادن به اخبار رادیویی دارد، می‌توانید تصور کنید که چقدر این نویز و صدای بی کیفیت روی ذهن و گوش شما تاثیر گذاشته و اعصبا شما را بیش از پیش به هم بریزد. حال اگر شما به گوش خود اهمیت دهید، مطمئنا از یک سیستم صوتی خوب برای اتوموبیل‌تان استفاده خواهید کرد. ممکن است دوست داشته باشید صدای موزیک را بلند کنید و زمانی که این صدا نویزی نداشته باشید اعصب شما آرامش خواهد یافت. در هر صورت اگر منطقی فکر کنید سرمایه گذاری روی خرید یک سیستم صوتی نه تنها هدر دادن پول نیست بلکه به شما در تمدد اعصاب نیز کمک خواهد کرد.


دفتر مهندسی پژوهش

پایونیر یکی از پیشگامان صنعت ساخت سیستم صوتی برای اتومبیل است. این شرکت سال ۱۹۳۸ در توکیو تاسیس شده و در زمینه ساخت گیرنده، بلند گو، سایر قطعات صوتی برای خانه و وسایل نقلیه فعالیت می‌کند. این شرکت یکی از برترین شرکت‌های الکترونیکی در زمینه فعالیت خودش در جهان است که طیف گسترده‌ای از تجهیزات مدرن را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. یکی از بهترین استریوهای مربوط به خودرو در جهان به شرکت پایونیر تعلق دارد و از کلیه فرمت‌های رسانه‌ای پشتیبانی می‌کند. اخیرا شرکت پیونیر از آخرین ساخته خود که کمال مطلق سیستم‌های پخش کننده خودرو است رونمایی کرده که تعالی صدای موسیقی را به شما هدیه می‌دهد. به گفته کاربرانی که از این سیستم استفاده کرده‌اند، گویی موزیک پخش شده جان دارد و شما می‌توانید بدون هیچ نویزی عالی‌ترین کیفیت ممکن را از این سیستم بشنوید. 

دفتر مهندسی پژوهش

برای یک سیستم صوتی چقدر باید هزینه کنم ؟ بحث هزینه‌ای که شما می‌خواهید صرف خرید سیستم صوتی خودرو کرده و آن را مجهز کنید، مسئله‌ای کاملا شخصی است اما همانطور که گفتیم صرف هزینه بالا روی سیستم صوتی در واقع نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است که روی روح و روان شما تاثیر گذار خواهد بود. ضرب المثل همیشگی « به گوش خود احترام بگذارید» مربوط به انتخاب دقیق موسیقی نیست بلکه سیستمی که شما برای پخش موسیقی هم انتخاب می‌کنید تاثیر بسیار زیادی در شنوایی و ذهن شما دارد. ۵۰ تا ۱۵۰ دلار اگر در نظر دارید هزینه‌ای بین این دو مورد برای خرید سیستم صوتی خود صرف کنید تا حد زیادی باید انتظارات خود را پایین بیاورید. با چنین هزینه‌ای عملا شما نمی‌توانید همه ویژگی‌های خوب یک سیستم پخش کننده خودرو را خریداری کنید. بهتر است کمی از سایر هزینه‌های خود کاهش دهید تا بتوانید سیستم مورد نظر را خریداری کنید. برای مثال با این هزینه می‌توانید سیستمی خریداری کنید که گیرنده بلوتوث و وای فای داشته باشد، بلندگوهای آن ۹*۶ اینچ یا ۵*۶ اینچ باشد. می‌توانید از بلندگوهای مخروطی یا تقویت کننده‌های خارجی برای افزایش کیفیت صدا استفاده کنید. ۳۰۰ تا ۱۵۰ دلار با صرف چنین هزینه‌ای شما می‌توانید یک سیستم پخش کننده میان رده خریداری کنید که ویژگی‌های بیشتری نسبت به مورد قبلی داشته باشد. سیستم‌هایی که با این قیمت در بازار وجود دارند اغلب از فایل‌های MP۳ و FLAC پشتیبانی کرده و ساب ووفرهایی با پایه سنگین را پمپاژ می‌کنند. اکولایزرهای ۱۲ بانده در چنین سیستم‌های با این قیمت اغلب پیدا خواهد شد که کیفیت صدای نسبتا مطلوبی را به شما خواهد داد. ۳۰۰ دلار به بالا هر چه هزینه‌ای که می‌خواهید صرف خرید سیستم پخش کننده خود کنید بیشتر باشد، بالطبع ویژگی‌های بیشتری نیز خواهد داشت. سیستم‌های صوتی یکی از سرگرمی‌های ماشین بازها در داخل اتومبیل است. بنابراین اگر علاقه زیادی به خودروی خود دارد می‌توانید با هزینه کردن چند دلار بیشتر یک پخش کننده سفارشی خریداری کنید که کیفیت بی نظیر صدا و حذف نویزهای خارجی را به شما هدیه بدهد.


ویژگی‌های اصلی یک پخش کننده مناسب در انتخاب سیستم پخش کننده صوتی خودرو باید چند نکته اساسی را مد نظر داشته باشید که نشان دهنده کیفیت سیستم شما خواهد بود. گیرنده‌ها گیرنده‌ها در واقع واحد سر و اتصال سیستم به خودرو گفته می‌شود. این‌ها مغز ارتباطی سیستم با خودرو شما هستند که در داشبورد ماشین قرار دارند. گیرنده‌های جدیدتر به عنوان سیستم‌های اطلاعاتی (infotainment system) شناخته می‌‌شوند زیرا علاوه بر سرگرمی، اطلاعات مفیدی مانند جزئیات حمل و نقل، اتصال به گوگل مپ و مسیر یابی و به روز رسانی وضعیت خودرو را به عهده دارند. بلندگوها بلندگوهای خودرو بر اساس فرکانس موج‌های صوتی که تولید می‌کنند، دسته بندی می‌شوند. بر این اساس بلند گوها به دسته بالاترین و کمتری فرکانس، میان رده و ساب ووفر تقسیم خواهند شد و انواع مختلفی دارند. 

دفتر مهندسی پژوهش

باند بیضی به طور کلی باند یا همان بلندگوهای خودرو به دو دسته گرد و بیضی تقسیم می‌شوند، اغلب باندهای گرد توان کمتری نسبت به باندهای بیضی دارند. شاید بیش از این نام ماند بیضی را به عنوان «باند خربزه‌ای» شناخته باشید. این باندها روی طاقچه عقب خودرو نصب می‌شوند. باندهای بیضی عموما از سه بخش تیوتر، میدرنج و ووفر تشکیل شده‌اند و به راحتی در ابعاد ۶*۹ یا ۷*۱۰ می‌توانید آن‌ها را در بازار پیدا کنید. برخی از باندهای بیضی از آمپلی فایر پشتیبانی نمی‌کنند و به همین دلیل ممکن است اگر آمپلی فایر نصب نکرده باشید صدای موزیک دچار نویز شود. اگر به دنبال صدای قوی و با کیفیت هستید که هزینه بالایی نداشته باشد می‌توانید از باندهای بیضی یا همان خربزه‌ای استفاده کنید. اگر باند شما قابلیت اتصال به آمپلی فایر داشته باشید، کیفیت صدای بهتری خواهد داشت.